TF2 Turkiye

Affedildi Dolandırıldım

44
Oyuncu
Banditroger
  • Saygınlık
    0
  • Başarımlar
    Discord
    Twitch
    İlk Öneri Mesajı
    Ilk Mesaj
17.11.2019, 23:15 (En son düzenleme: 17.11.2019, 23:36 Banditroger.) #1
Öncelikle herkese iyi akşamlar.Biliyorum üzerinden çok zaman geçti fakat bu olaydan sonra bu oyuna yaklaşık 1 yıl kadar ara verdim ve hesabımı geri aldıktan sonra bu konuyu açmayı unuttum.Yakın zamanda tekrardan başladığımda ise bu platformun bir sunucusuna girmek istedim fakat banlandığımı gördüm ve aklıma o akşam geldi.İşte bu yüzden bu konuyu tekrar gündeme taşıyorum.Şimdi başıma gelen talihsizliği açıklığa kavuşturmaya çalışacağım: 21.01.2019 tarihinde gecenin ilerleyen saatlerinde dolandırıldım ve bu konuyu bu forum üzerinden steamde açtığım yeni hesap ile paylaşmıştım.Fakat ismini hatırlayamadığım bir admin beni hesabımı geri almadan bir gün önce "dolandırıcılık" sebebiyle bana perma ban attı.(Tam net hatırlayamıyorum fakat hesabımı geri almadan birkaç gün önce dolandırıldığım ve hesabımın kontorlümün dışında olduğu ile alakalı bir konu açmıştım yeni hesap üzerinden ve o dönemin admininden benim yüzümden başka insanların mağdur olmaması için banlamasını rica ettiğimi hatırlıyorum.) Şimdi gelelim dolandırıldığım o akşamın ayrıntılarına:

Gecenin ilerleyen saatlerinde steam üzerinden tanıdığımı düşündüğüm bir şahıs bana bir mesaj attı.ismi Koala.Bana büyük ihtimalle kendi arkadaşlık listesinden ulaştı çünkü bu şahıs benim arkadaşlık listemdeydi.Bende ona mesaj attım ve kısa bir sohbetimiz oluştu.Sohbetin ayrıntılarını fotoğraflarla aşağıda belirteceğim.

Sohbetin özeti şu:Beni steam desteğe kazayla bildirdiğini ve benden çok özür dilediğini söyledi.Neden bildirdiğini sordum.O da birileri kendi team fortress eşyalarını kendi kendine envanter üzerinden kopyaladığını ve yasadışı yollardan herkese dağıtmaya çalıştığını söyledi.Fakat beni bu durum yüzünden kazayla bildirdiğini söyledi ve linkini aşağıda paylaşacağım şahısa bu durumu izah etmem gerektiğini,kendisinin steam destek çalışanı olduğunu,aksi taktirde hesabımı sorgusuz sualsiz sileceğinden bahsetti.Gözümü iyice özürleriyle doldurduğu için inanmaya başlamıştım.Attığı profil linkinin son hanelerinde profil numaraları yazması gerekirken,bu şahsın profil linknin son haneleri VelvetSteamSupport yazıyordu.(Linkin değiştirilebildiğini bilmiyordum.)Artık linknin son haneleri yüzünden bu durumdan kesin emindim ve o şahsın steam destekte gerçekten çalıştığına inanmıştım.Ayrıca kendi profilinin metin kutusunda steam lisans bilgilerini değiştirip kendi bilgilerini yazmış ve kendisinin resmi steam çalışanı olduğuyla alakalı sahte bir lisansı da yer alıyordu.Şahsın bana attığı bu link aslında dolandrıcının ta kendisi fakat benim hiçbirşeyden haberim yoktu.Adı Velvet.Linke gittim ve konuşmaya başladım ingilizce bir şekilde.
Bana koala ile konuştuklarımızdan bahsetti.Ben de koala ile konuşttuklarımızı fotoğraflayıp ona attım ve yanlış anlaşılma olduğunu ve kendimi nasıl kanıtlayacağımı sordum.O ise kendimi kanıtlayabilmem için profilimden birkaç fotoğraflı bilgiye ihityacı olduğunu,aksi taktirde hesabımı sileceğini söyledi ve bana kendisinin oluşturduğu bir gifi attı.(bu gif maalesef elimde değil.)giftin en üstünde yanlış hatırlamıyosam benim profil şeridim ve fotoğrafım,onun altında ve sağında ingilizce bir şekilde hesabı kurtar,sol tarafta ise hesabı sil seçeneğini, kendi ikonuyla daireler çizip inanmamı sağlayacak materyaller içeriyordu.Artık beni hiçkimse koruyamazdı.Benden profilimin takas geçmişinin birkaç fotoğrafını istedi.Çektim ve ona attım.Konuşmamızın devamında eşyalarımın sahipliğini onaylayabilmek için linkini paylaşacağım başka bir profile eşaylarımı devretmemi,bu şahsın da steam destekte çalıştığını ve eşyalarımın benim olduğunu doğrulayıp bana hemen saniyeler içinde geri vereceğini söyledi.Bende tamam dedim ve benden istediği belli başlı eşyalarımı o hesaba gönderdim(İlgili fotoğrafların ve profil bağlantılarının hepsini aşağıda paylaşacağım)
Eşyalarımı devrettikten sonra sebebini hatırlayamadığım başka bir sebepten ötürü bu işlem için hesabıma ihtiyacı olduğunu söyledi.Sonra benden E-posta adresimi,Hesabımın şifresini ve steam kimlik doğrulayacağının en son bana gelen kodunu istedi.Bende hepsini verdim.Adam birkaç dakika bekletti ve sonra bana geri dönüp hesabımdan çıkış yapmam gerektiğini söyledi.İçimi çok derin bir korku sarmıştı ve ben de lütfen yüzümü kara çıkarma sana güveniyorum gibisinden şeyler yazmıştım.Ve o da sakin ol sadece birkaç saniye, en fazla 5 dakikalık bir işlem olduğunu söyledi.Bende tamam diyip teşekkür ettim ve hesabımdan çıktım.Çok korkuyordum.Tam 2 saat bekledim ve bu saatin sonunda hesabımın kilitlendiğini gördüm.Artık iş işten çoktan geçmiş ve ben korkudan ne yapacağımı bilmiyordum.Umarım yarın sabah kalktığımda açılır diye düşündüm ve tek tesellim bu düşünce oldu.Ertesi sabah kalktıktan birkaç dakika sonra annem telaşlı ve sinirli bir şekilde yanıma geldi.Ben ne olduğunu sordum ve tahmin edin ne oldu! Ben kendi steam hesabım üzerinden eski okul arkadaşıma bedava csgo skini ile alakalı bir bağlantı göndermişim ve arkadaşım da bu tuzağa ne yazık ki düşüp linke basar basmaz kendi hesabını kilitlettirmişti.Ve işte o zaman asıl gerçeği şimdi görmüştüm fakat iş işten çoktan geçmişti.Arkadaşımın annesi beni telefonda bekliyordu ve sağ olsun kendisi de beni çok iyi karşıladı.Başıma gelenleri anlattım ve bu olayın tarafımca gerçekleştirilmediğini/hesabımın çalındığını söyledim.Kendisi siber polise başvurmayı fakat hem ortalığı çok fazla karıştıracaklarını, hemde çok uzun bir süreç içerisinde sonuçlanabileceğini söyledi ve bu fikirden vazgeçtik.Tatlı bir sohbetin ardından ikimiz de çareyi Dolandırıcıyı steam desteğe bildirmek ve birbirimize hesap sahipliğini doğrulayabilmek için ticket atmakta bulduk.(Saf olduğum kadar da koala ve dolandırıldıcı olduğunu anladığım şahsın(Velvet) linklerini bilgisayarıma kaydetmiştim.)İkimizde hesaplarımızın bize geri iade edilmesini bekliyorduk.Zamanları yanlış hatırlamıyosam arkadaşım 1 iş günü, ben ise 2 iş günü bekledim.hesaplarımızı geri alabilmiştik fakat stresim yüzünden o aradan geçen 2 gün, bana sanki haftalar geçmiş gibi gelmişti.Hesabımı geri aldığımda hemen bahsi geçen dolandırıcıya yazdım.Beni özledin mi ve yüzümü hani kara çıkarmayacaktın dedim.O ise nasıl hesabımı geri aldığımı sordu.Bende eşyalarıma neler olduğunu söylersen söylerim dedim.O ise annenin münasip yerlerinde! diyip beni engellemişti.Bende hemen steam desteğe bu şahsı başımdan geçenleri bildirdim.Sonra hemen bütün bilgilerimi sil baştan bana ulaşamayacağı bir şekilde tekrar düzenledim ve bu macera bu noktada son bulmuş oldu fakat en üstte de belirtiğim gibi,kendi kendime bir daha tf oynamayacağıma dair yemin etmiştim.Fakat sözümden döndüm ve şimdi buradayım.Uzun lafın kısası kaldırılması gecikmiş bir banım var.Ek hesabımdan attığım konuyu bu forumun ocak 2019 tarihlerinde bulabililrsiniz(aşağıda fotoğrafını ve linkin atacağım.)Yazacaklarım bu kadar.Sabırlı bir şekilde yazımı okuyan herkese teşekkür ederim.

İlgili Profil Linkleri:
Dolandırıcnın Asıl Profil Linki: https://steamcommunity.com/id/VelvetSupportDesk
Eşyalarımı Devrettiğim Profilin Linki: https://steamcommunity.com/id/DataExplore
Bana arkadaş listemden ulaşan 2. dolandırıcının linki:Elimde mevcut değil fakat atacağım bağlantılardaki fotoğraflarda yazıyor

NOT: Aşağıda attığım 2 fotodan fazlası var fakat 3. fotğraf ve sonrasını her nedense atamıyorum.Bana steamden ulaşan bu konuyla alakalı herhangi bir admine elimdeki bütün kanıtları atacağım.

Benimle aynı şahıs tarafından aynı tuzağa düşmüş bir başka kurbanın kanıtları: https://forums.steamrep.com/threads/repo...ms.187638/

Ocak ayında ek hesabımdan açtığım konu: https://tf2turkiye.com/konu/darkstareren...-2014-2018

Eşyalarımı Devrettiğim Sahte Profilin SteamRep'teki Ayrıntıları: https://steamrep.com/search?q=https%3A%2...ataExplore
Eklenti Dosyaları

37
Oyuncu
hsn
  • hsn
    30
  • Başarımlar
    25. Saygı Puanı
    750. Mesaj
    25. Öneri Mesajı
    25. Şikayet Mesajı
Görünene göre sen hesabı çaldırmışsın, o da senin hesabı kullanarak dolandırıcılık yapmış, sen ban yemişsin...
•                   İmza                 •
60
Yönetici
RHeMe
  • R'HeMe
  • Saygınlık
    10
  • Başarımlar
    50. Mesaj
    10. Saygı Puanı
    İlk Öneri Mesajı
    Twitch
18.11.2019, 11:17 (En son düzenleme: 18.11.2019, 11:26 RHeMe.) #3

Konu yönetici birimi tarafından tartışıldı ve banın açılmasına karar verildi. Birdahakine bu tür scammer arkadaşlara daha dikkatli olunması dileğiyle.
hsn bu mesajı beğendi.
[Resim: 1ppB71.gif]
1 Ziyaretçi tarafından görüntüleniyor.