Bilgilendirme
 • Cezalar tüm sunucularımız arası ortaktır. Herhangi bir sunucumuzdan almış olduğunuz ceza diğer tüm sunucularımızda otomatik olarak geçerlidir.
 • Yöneticiler ve sunucu sahibi gerekli gördüğü taktirde aşağıda ki listede yer alan daha uzun süre ceza verebilir.
 • Herkes kendi hesabından sorumludur. "Kuzenim yapmış" gibi yanıtları savunma olarak dahi kabul etmiyoruz.
 • Yıldız(*) ile işaretlenmiş uyarılar yetkilinin insiyatifine bağlı demektir. Gerekli görüyorsa uyarıyı es geçerek direk cezada yazanı uygulayabilir.
 • Barınan ve oynayan tüm oyuncuların kuralları okumuş ve kabul etmiş olduğu varsayılır. TF2 Turkiye kurallarda ekleme, çıkarma ve değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Jailbreak Kuralları Konu Modu
Yönetici Yönetici
Genel JB Kuralları 
 1. Bir oyun peşpeşe en fazla 3 kere yapılabilir (Koruma oyunları hariç).
 2. Raunt sonunda oyunu kazanan oyuncu sadece bir sonraki el hangi oyun olacağını ve 1 kişiye 1 tane sandviç isteyebilir.
 3. Freekill yiyen kişi en fazla 1 sandviç alma hakkına sahiptir (affettiği takdirde).
 4. Armory Cod oyunları dışında her türlü infaz sebebidir. [sandviç almak veya daha sonradan çıkan kabul gören oyunların kuralları hariç]
 5. Komutçu izin vermeden Medic’e gidenleri komutçu ve korumalar infaz edebilir.
 6. TF2 Türkiye tagı yasaklı değildir.
 7. Cod oyunu en fazla peşpeşe 3 el yapılabilir.
 8. Pyroların Jetpack kullanımı yasaktır.
 9. Bir oyuna başlayın denildiğinde oyun dışında olanlar için infaz otomatik olarak başlar. (Örnek: Parkur)
 10. RED sustum oylamasında kazanan şahsın mikrofonu yoksa aynı oylama tekrar ilk 5 oyuncu alınacak şekilde o oyuncu dahil edilmeden yapılır.
 11. +Demoman'ın kalkanının kuşanımı ve kullanımı yasaktır . Kullanan kişinin tespitinde slaylenmelidir , tekrarında 2 saatlik "Rahatsızlık verme"'den banlanır .
 12. +3'lerle yapılan raundda Blu-Red eşit haklara sahiptir . Medic'e girebilirler ancak Armoury'e giremezler . Ayrıca kullanılabilecek tek silah yakıncıl silahlardır . Medicler'in can basması yasaktır . Silahla dalana ve kurallara karşı gelene silahla dalınır .
 13. +Oyuncular kafalarına göre uydurma bir oyunu oynatamazlar . Oynatabilmek için ilk önce forumda konu açıp oyunu tanıtmaları ve yöneticiden onay almaları gerekmektedir .
 14. +"Uçan Cici ve Simon Diyorki" oyunları onaylı oyunlardır . İsimleri ise sırasıyla "Uçan Sosis ve (komutçunun ismi) Diyorki"'dir .
 15. +Kapılar açılmadan önce kurallar geçersizdir .
 16. +Kırmızı takımın bir oyun açması halinde ölenler freekill atıldı hakkına sahip olamaz. Ancak açan kişi server içi rahatsızlık sebebi ile 2 saat banlanacaktır . Amacınız isyan atıp mavi takımın işini zorlaştırmak , kendi takımınızdakileri öldürmek değil !

+Uçan Sosis Kuralları
 1. Komutçunun seçtiği kelimeye bağlı olunarak eğilme/kalkma/zıplama gerçekleştirilir . Sona kalan veya yanlış yapanlar öldürülür .
 2. Seçilen kelime "muz" ise "tuz" , "buz" gibi kelime oyunları yapılabilir .

+" ... Diyorki"
 1. Komutçunun "(oyundaki nickiyle) Diyorki" demesine bağlı olunarak arkasından gelen eylem gerçekleştirilir . Sona kalan veya yanlış yapanlar öldürülür .

+Eğlence Oyunu Kuralları
 1. Eğlence oyunları COD , Zombi , Hunger 3lemesidir .
 2. Eğlence oyunları COD hariç 1 eldir . COD 3 eldir . Tekrar oylaması olamaz .
 3. Oylama atılması için : Komutçunun oylama istemesi veya kırmızı takımda isteyenlerin sayısı %60'ı geçmeli (oylama atılarak oranı baz alınacak) .
 4. Eğlence oylaması atılması için öncekinden en az 1 saat/7 raund geçmelidir .

+Zombi Kuralları
 1. Hayatta olan kişilere göre hesaplanır .
 2. Kırmızı takım / Mavi takım = x.xK cinsinden hesaplanır ve can verilir .
 3. Mavi takımın Soldier ve Heavy harici bir class alamaz , birincil veya ikincil silah KULLANAMAZ (pasif olarak özellik kazandıran şeyler kuşanılabilir ancak kullanılamaz [Örn:"Fatih"].
 4. Kırmızı takım Spy alamaz , Parkur'a saklanamaz .
 5. Medic ve Armoury'nin içinde 10 saniyeden uzun süre kalan kişileri mavi takım içeri girip öldürebilir .
 6. Kırmızı takım Rocket Jumper ve Sticky Jumper kuşanabilir ancak kişiler bunları kullanarak kaçıyorsa mavi takım tarafından silahla saldırabilir .
+Hunger Kuralları
 1. Class kısıtlaması yoktur .
 2. Yetkililer tarafından haritadaki mermiler toplanmalıdır .(Ağaç altı ve Bowling tüneli)
 3. Armoury ve Medic'e girmek tamamen yasaktır .
 4. Mavi takım oyuncularından Uberşarj kasmak yasaktır .
 5. 10 kişi veya daha azı varsa 1. bölge dışı infaz başlar ve takım olmak yasaklanır .

BLU Takımı Kuralları
 1. BLU takım hakkında azımsanamayacak kadar şikayetçi varsa ve yetkililerinde BLU takımın oyunu idare edemediğini düşünüyorsa yetkililer tarafından "BLU'dan memnun musunuz?" oylaması başlatabilir. Oylamadan Hayır çıkması halinde "**** adlı oyuncudan memnun musunuz?" diye BLU takımda ki oyuncular hakkında oylama yapılır.
 2. BLU takımındaki oyuncu 10 dakikadan fazla afk kalırsa bludan kicklenir.
 3. BLU takımından çıkan oyuncu daha sonrasında yapılan oylama ve oyun ile tekrar BLU’ya alınabilir.
 4. Koruma oyunu oylaması yapıldığında RED ve BLU takımlarına alınması gereken oyuncu sayısı yeterliyken ancak oyun sırasında RED takımındaki oyuncu sayısı düşerse kazanan kişi blu takımına alınır ancak RED takımındaki oyuncu sayısı çok fazla düşerse (4-8) kazanan oyuncu RED gerekli kişiye ulaştığında BLU takımına alınır.
 5. Nine Square oyununda aşağı düşen oyuncular BLU takımındakiler tarafından ‘’Nasıl olsa ölecek’’ diye Knife Pit’e gidip öldürmesi yasaktır yapıldığı takdirde 4 saat ban atılır. Aşağı düşen oyuncu Knife Pit’ten kaçmaya çalışırsa öldürülebilir.
 6. BLUdaki oyuncu herhangi bir nedenden dolayı (server ve admin hataları hariç) bludan çıkarsa geri alınmaz.
 7. Koruma oyunu esnasında (Saklambaç) kör, görmedi, arkanda, saklanan oyuncunun nerede bulunduğunu söylemek ve ‘’su, lav, obsidyen ‘’ gibi ipucu belirten ifadeler 4 saat yasak sebebidir. Bunlar yapıldığında oyun tekrarlanır kazanan kişi varsa BLU takımına alınmaz.
 8. X kez isyan sonra mavi takım değişimi diye bir olay yoktur. Ancak BLU takımının arka arkaya yediği isyan sayısı 5’e ulaşırsa BLU +1 taktiği uygulanır ve BLUya 1 kişi daha alınmak için oyun yapılabilir.
 9. BLU/RED takımı oranı 5 RED’e 1 BLU şeklindedir.
 10. BLU takımındaki korumalar ve yedek komutçu, komutçunun dediklerine uymuyorsa BLU takımından RED takımına aktarılır.
 11. Komutçunun ne dediği anlaşılmıyorsa,komutları yanlış veriyorsa ve RED takımındaki şikayetçi oyuncu sayısı fazlaysa Admin tarafından Komutçu değiştirme oylaması yapılabilir.
 12. BLU takımındaki spy oyuncuların kılık değiştirmesi ve görünmez olması yasak değildir.
 13. Komutçu öldüğünde bütün kurallar kaybolur.Yedek komutçu varsa eski komutçunun verdiği kuralları gözetmeksizin komut verir.Yedek komutçu da ölü ise ancak BLU takımında mikrofonu olan bir oyuncu varsa komut veremez ya BLU takımı ya kill çeker yada RED takımının kendisini öldürmesine izin verir saldıramaz.Komut vermeden saldırılırsa Freekill atmış sayılır.
 14. BLU takımındaki oyunculara saldırmak infaz sebebidir (Oyun sonları dışında diğer türlü BLU takımındaki oyuncuya saldırmak her türlü infaz sebebidir.)
 15. BLU takımına sadece koruma oyunu ve oylama ile adam alınabilir ‘’Benim yerime şu adamı alın’’ mantığı yoktur.
 16. BLU takımındaki oyuncu yanlışlıkla rede geçerse BLU’ya tekrar alınmaz.
 17. 3'ler ile yapılan savaşta Armory'de beklemek yasaktır.
 18. +Komutçunun izin vermesi halinde koruma en fazla 3 el komut verebilir.
 19. +Sabah vaktinde kilit açık diye mavi takıma geçen yani admin tarafından mavi takıma alınmayan kişiler öldürme hakkına sahip değillerdir . Armoury dışındaki her öldürme freekilldir . 
 20. +Kendi isteğiyle , keyfi bir şekilde kırmızı takıma geçen kişi kendisi için yapılan blue alımına katılamaz .
 21. +Knife Pit'de sorulacak sorular Steam , TF2 ve Genel Kültür olarak 3 başlıkta sorulabilir . Genel Kültür olarak Adrenokortikotropik hormonunun hangi organa etki ettiği gibi sorular sormayın !
 22. +Bir oyunu bitirerek sona kalan kişi kaçak olsun olmasın kazanmış sayılır . Kaçağın bulunmasına gerek yoktur .
 23. +Bir oyunu 2 veya daha fazla kişinin bitirmesinin ardından 1 kişi kalana kadar isyan atılıp/kurallara itaatsizlik edip sona 1 kişi kalması onu kazanmış saymıyor . En basitinden bir soru sorulup doğruluk durumuna göre raundun kazananı olur ya da olamaz .
 24. +Kaçağı / kurala karşı geleni / blueye saldıranı sadece KOMUTÇU affedebilir . Koruma veya yedek komutçu affedemez .
 25. +Koruma mikrofonunu gereksiz yere / muhabbet etmek için kullanamaz . Komutçunun sorduğu soruya cevap verebilir , kuralla ilgili bilgi için konuşabilir veya önemli bir durumu sorabilir/söyleyebilir . Rahatsızlık verici derecede konuştuğu tespit edilirse koruma mutelenebilir .
 26. +Medic'de birisini öldürmek yasak DEĞİLDİR . Aynı şekilde kırmızı takım için de geçerlidir .
 27. +Oyunu başlatmadan önce başlattığına dair sayma işlemi yapılmalıdır . Özellikle Box Game , Fall Game , Dodgeball oyunlarında başlatıldığında direk harekete geçip oyuncular fark etmeden ölebileceği için sayılması çok önemlidir . Sayılmadan başlatılan oyunlardaki ölen kişiler "Free" gitmiş sayılır .
 28. +Komutçu düzeni sağlayamayıp Wipeout , Dodgeball , Box Game gibi oyunların açılmasını engelleyemeyip kırmızı takımdaki oyuncuların ölümüne sebebiyet veriyorsa ve bu durum 3 kez tekrarlanırsa komutçu mavi takımdan atılır .

BLU Komut Kuralları 
 1. ’’Altın kural boz’’ denmeden altın kural bozulmaz.’’Her şeyi boz’’ demek altın kuralı bozmaz.
 2. ''Donboz'' yerine ''Donbuz'' gibi harf oyunları yapmak yasaktır.
 3. Nine Square’de sona kalan oyunu kazanmış olur.Diğer oyunlarda oyunun bitmesi zorunludur(Crush game hariç) Crush game'de oyunun uzun sürebileceği için ve diğer oyuncuların sıkılmasının engellenmesi amacıyla sonra kalan kişi kazanır.
 4. Raunt sonunda oyunu kazanan oyuncu sadece bir sonraki el hangi oyun olacağını ve 1 kişiye 1 tane sandviç isteyebilir.
 5. Komut verilir iken koruma/yedek komutçunun gereksiz mikrofon kullanımı yasaktır. Kullanır ise oylama atılabilir.

RED Takımı Kuralları
 1. RED takımından bir oyuncu oyun başlangıcında silahlı doğmuşsa yetkili tarafından kicklenir. Bu durumun devam etmesi halinde (bug yapıldığı için) oyuncuya perma atılabilir.
 2. RED takımındaki bir oyuncu BLU takımındaki arkadaşına özelden ‘’Ben … yerdeyim beni vurma gibi sözler sarfederse ve bu oyun sırasında sözleri sarfeden kişi tarafından teyid edilirise sahtekarlıktan  1 hafta ban atılır.Onun dışında BLU takımındaki oyuncu özel mesajın screenshot’unu alıp foruma atarsa gerekli yönetici ilgilenecektir.
 3. Raunt sonunda oyunu kazanan oyuncu sadece bir sonraki el hangi oyun olacağını ve 1 kişiye 1 tane sandviç isteyebilir.
 4. BLU takımındaki oyunculardan birisi RED takımında komutçunun kurallarına uyan birisini herhangi bir kural gözetmeksizin vurursa Freekill olur.RED takımındaki vuran kişi vurulan kişiyi affederse bir sonraki el sandviç alır.Affetmezse 4 BLU takımındaki vuran oyuncuya  4 saat ban atılır.
 5. Freekill yiyen kişi en fazla 1 sandviç alma hakkına sahiptir. (affettiği takdirde)
 6. Armoury Cod oyunları dışında her türlü infaz sebebidir.
 7. Komutçu izin vermeden Medic’e gidenleri komutçu ve korumalar infaz edebilir.

Ban/Gag Sebepleri
 1. BLU takımındaki oyunculardan birisi RED takımında komutçunun kurallarına uyan birisini herhangi bir kural gözetmeksizin vurursa Freekill olur. Yetkili varsa öldürülen oyuncuyu 1-30 saniye içerisinde yeniden canlandırır. Eğer yoksa RED takımındaki vuran kişi vurulan kişiyi affederse bir sonraki el sandviç alır. Affetmezse BLU takımındaki vuran oyuncuya 4 saat ban atılır.
 2. RED takımındaki bir oyuncu BLU takımındaki arkadaşına özelden ‘’Ben … yerdeyim beni vurma gibi sözler sarfederse ve bu oyun sırasında sözleri sarfeden kişi tarafından teyid edilirise sahtekarlıktan 1 hafta ban atılır.Onun dışında BLU takımındaki oyuncu özel mesajın screenshot’unu alıp foruma atarsa gerekli yönetici ilgilenecektir.
 3. Kaçağın yerini söylemek 4 saat ban sebebidir.
 4. Oyun içerisinde Info vermek veya Komutcunun sözünü belirtmek amaçlı chate yazmak (Red için) 4 saat Ban sebebidir.

Admin Kuralları
 1. Adminler kesinlikle komut verilirken mikrofondan muhabbet edemez.
 2. Admin RED takımındaki bir oyuncunun mutesini açamaz yasaktır.
 3. !respawn komutunu kullanmak yasaktır. [istenmeyerek öldürülen oyuncular hariç]
 4. Herhangi bir duyuru,freekill vb. önemli durumlar dışında adminin kendi mutesini açması yasaktır !unmute @me komutu sadece gerekli durumlarda kullanılabilir(gerekli durumlar aşağıdadır).
 5. Yapılacak koruma oyunu esnasında o oyunun kurallarını CFG çalıştır’dan duyurmak zorunludur.
 6. !csay komutu sadece herhangi bir duyuru için kullanılabilir sohbet amaçlı kullanılamaz.
 7. !cek , !git , !noclip komutları oyunların huzurunu bozmamak için kullanılmamalıdır.
 8. Herhangi bir screenshot veya video olmadan ban atmak uyarı sebebidir.Screenshotlar ve videolar oyuncular tarafından foruma atılır ve gerekli yöneticilerce incelenir. Admin oyun esnasında forumdan bakarak ban veya gag atamaz.
 9. Komutçu/Yedekkomutçu oylamasında oylamayı atan admin aşağıya bir şey yazamayacağı için kendisini son sıraya koyabilir.Ancak serverdeki diğer adminler böyle bir şey yapamaz aşağıya spam yapmak zorundadır.
 10. Ban kurallarını çiğneyerek arkadaşım diye daha az ban atmak veya görmezden gelmek uyarı sebebidir.
 11. Ban kurallarını çiğneyerek sevmediği birine veya kurallar dışında oyuncuya yüksek süreli ban atmak uyarı sebebidir.
 12. Yukarıdaki kurallar dahilinde hareket etmeyen adminler gerekli maddelerce cezaya çarptırılır.
 13. 3. Uyarıda adminliği alınır.
 14. +3 el olmadan Blu takıma oylama atılamaz .
 15. +Mavi takıma oylama atılabilmesi için geçerli sebeplerin olması gerekmektedir . Bunlar genel olarak "Oyuncuların komutçudan sıkılması/beğenmemesidir" . Sırf "can sıkıntısına , sevmediği kişi olduğu için" oylama atılamaz ! Kişisel sorunlarınızdan dolayı bütün sunucuyu etkileyemezsiniz , herkesin komut verme hakkı vardır .
 16. +Pingi yüksek olan , mikrofonu bozuk olan veya bozulan , teknik aksaklık yaşayan kişiler oylama gerekmeksizin 5-10 dakika içerisinde düzeltilmezse/düzeltemeyecekse eğer kırmızı takıma atılır .
 17. +Görevini düzgün yerine getiremeyen koruma / komutçu admin tarafından ikaz edilir . Kişiler kendilerine çeki düzen verip görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmezlerse kırmızı takıma atılır .
 18. +Bowling'de ve Dodgeball'da buga girip oyundan atılan kişilerin geri alınabilmeleri için buga girilen alandaki görüş açısında taba basarak ekran görüntüsü alınıp hemen ardından yetkili birime bildirilmelidir .
 19. +El sonunda , FF , Saklambaç'da aynı yere saklanıp FF'e kalan kişiler bilerek ve isteyerek bekletiyorsa !firebomb @red 30 yazarak bu süreci hızlandırabilir . Eğer FF ve Saklambaç'ın FF'i ise ve iki kişide birbirini bilerek öldürmemiş bomba patlamışsa koruma oyunu tekrar oynatılır ve iki arkadaşa da rahatsızlık vermeden ban atılır .
 20. +Komutçu ve Yedek Komutçu ölmüşse koruma eli idare edemeyeceği ve komut veremeyeceği için kendilerine slay isteyebilir , kill çekmelidir . Armoury'i savunmaları zaman kaybıdır çünkü görevleri komutçuyu savunmaktır .
 21. +Kapılar açılmadı diye hiç bir takımın oyuncusunu canlandırmanız yasaktır .

Koruma Oyunu Kuralları
 1. 5 RED oyuncusuna 1 BLU oyuncusu düşmüyorsa yapılır.
 2. CFG çalıştır.exe adlı yerden Koruma oyunu oylaması atılır başka yerden atılamaz.
 3. CFG çalıştır adlı yerden koruma oyunu kuralları atılması zorunludur.
 4. BLU takımına komutçu veya yedek komutçu seçilecek ise admin mikrofonunu açar ve herhangi bir kelimenin aşağıya yazılmasını söyler. İlk yazan 5 kişi oylamaya alınır.
 5. +Oyuncuların az olarak oynadığı gecenin geç ve sabahın erken saatlerinde Blue alımı için gerekli olan kişi sayısı limiti 1 - maksimum 2 kişi olarak esnetilebilir .

+Red Sustum Kuralları
 1. Kendisi veya başka birisinin adına oy toplanması yasaktır ."İlk , ikinciyim , 4.yüm vs." gibi cümleler dahildir . Cezası 2 saatlik bandır .
 2. BLU takımına komutçu veya yedek komutçu seçilecek ise admin mikrofonunu açar ve herhangi bir kelimenin aşağıya yazılmasını söyler. İlk yazan 5 kişi oylamaya alınır.
 3. İstenen kelime tam olarak yazılmalıdır . Nokta , fazladan harf , eksik harf oylamaya alınmaya engeldir. 
 4. RS'deki sözcük 1 kelime ve genel isim olmalıdır . Bu kelime TDK'da bulunan bir kelime olmalıdır . Şehir adları , Ülke adları , Canlı varlıklara verilen özel isimler yasaktır .

Saklambaç Kuralları
 1. Koruma oyunu Saklanbaç başlatılırken Admin tarafından herkese oyun sonuna kadar gag atılır.
 2. Silah odasına girme, Tardise gitme, Hücrede saklanma, Buglı yerlere girme ve Uçurumdan aşağı atlama infaz sebebidir.
 3. Saklambaçta FF sadece sona kalan kişiler aynı yerde, aynı anda bulunmuşsa açılır. Düello Knife Pit'te yapılır.
 4. Yer söyleme vb. durumlar oluştuğu zaman kazanan kişi varsa BLU takımına alınmaz.Oyun tekrar yapılır.
 5. +Kırmızı takımda oyun esnasında Yetkililerin ve Premium oyuncuların boyut değiştirme özelliğini kullanması yasaktır . Tespitinde kişi slaylenir , sona kalan kişide tespit edilirse oyun tekrarlanır 
 6. +Mavi takım kendini "Offline"'ye alması şarttır . Gizliye alınması geçerli değildir ve torpil muamelesiyle el tekrar ettilebilir .
 7. +Dodgeball'un RED kısmına saklanmak yasaktır .
 8. +Son 45 saniyeye kadar "!respawn @all" komutu kullanılarak herkes canlandırılabilir .
 9. +Saklanan birisinin yerini göstermeye çalışan kişi rahatsızlık vermeden 2 saat banlanmalıdır .
 10. +Mavi takımdaki kişilerin görür görmez kişiyi öldürmeye gitmeli ve elinden geldiğince hızlı bir şekilde öldürmelidir . Tauntkill vs. atıp ödlürmesi yasaktır . Hemen öldürülmelidir .

FF (Deathmatch) Kuralları
 1. FF’in arenada yapılması zorunludur.
 2. Stok silahlar (oyuna hangi silahla başlandıysa o silahlar) tava vb. kabul edilmez.
 3. +Medic sınıfı ile can ve savunma özelliği sağlayan eşyalar yasaktır .(Darwin'in Kalkanı örnektir)
 4. Canlar arenada 125’de eşitlenir.
 5. Oyuncular arenaya çekildikten sonra bir kere daha freeze atılır ve son kontrol yapılır.
 6. +Herhangi bir kırmızı takım oyuncusunun arena dışına çıkıp bekledikten sonra arenaya atlayıp saldırması rahatsızlıktan (2 saat) yasaklanma sebebidir aynı şekilde silahla ateş etmek(isabet etmese dahi) aynı sebepten ötürü yasaklanma sebebidir. Herhangi bir oyuncuda oyun esnasında veya sonrasında yasaklı silahlardan birisi bulunursa ve kazanan kişi varsa kazanan kişi BLU takımına alınmaz. Oyun tekrar yapılır. (Eğer farklı bir efekti bulunmuyorsa ve oyun esnasında veya sonrasında fark edilir ise oyun tekrarlanmaz kazanan maviye alınır.)
 7. +Kırmızı takımda oyun esnasında Yetkililerin ve Premium oyuncuların boyut değiştirme özelliğini kullanması yasaktır . Tespitinde kişi slaylenir , sona kalan kişide tespit edilirse oyun tekrarlanır .
 8. +Gaz Paslayıcı ve Paraşüt'ün kullanımı yasaktır .
 9. +Takım çalışması yasaktır . Herkes tek başına tamamen yalnız oyun çıkarmalıdır .

*Yapılan eklentilerin kolay fark edilebilmesi için "+" ibaresi koyulmuştur . 
*Küçük düzenlemelerle en son eklenen kurallar(daha yeni olanlar) "+" ibaresi koyulmuştur .
[Resim: metal-macabre.regular.png]
Konu Kilitli 
Toplamda 718 kez görüntülenen bu sayfayı aktif olarak 1 Ziyaretçi görüntülüyor.