TF2 Turkiye
 

SourcePawn kütüphanesi, Kodlama

13
Oyuncu
Devil
 • Mesajlar
  126
 • Saygınlık
  6
 • Başarımlar
  10. Şikayet Mesajı
  10. Öneri Mesajı
  10. Konu
  100. Mesaj
Evet beyler bayanlar bugün beraber SourcePawn kütüphanesine bakacağız, datatype öğreneceğiz, C++ ile SourcePawn neleri benzerdir biraz sohbet edeceğiz...
Bu konu bu tür oyun içi mod yapmak olsun geliştirici olmayı merak eden arkadaşlar için hazırlıyorum. İleride beraber TF2 Hack yaparız c++ kullanarak ;).

SourcePawn Nedir?
SourcePawn c dili ile yazılmış ayrı bir yazılım dilidir. Source oyun motorunda sunucu taraflı eklenti(plugin, addon) yazmamızı sağlar. Team Fortress 2, Counter Strike Source, Counter Strike Global Offensive oyunlarında SourcePawn kullanılır.

AMXX Nedir?
Amxx sourcepawn ile benzer c dili ile yazılmış ayrı bir yazılım dilidir. GouldSource ve source oyun motorlarında sunucu taraflı eklenti(plugin, addon) yazmamızı sağlar. Counter Strike, Counter Strike 1.6, Half Life, Team Fortess Classic oyunlarında AMXX kullanılır.

Şimdi gelelim kod yazmaya..
Kod yazmaya girişte müfredat ve tam sırasını bilmiyorum ama ilk başta neyin ne olduğunu bilmeniz gerek bir hali hazırda kaynak koduna baktığınızda...
Arkadaşlar bu arada '//' Yorum satırı demek söyliyim. Bir kodu compile ettiğinizde yani çalışır hale getirdiğinizde yorum satırları okunmaz.
Sourcepawn ve c++ ile ilgili konuşursak
Bu derste öğreneceklerimiz;
 • Include
 • Int, String, Float => Datatype
 • If ve Else
Not: Renklere aldanmayın okurken daha rahat ayırt edin diye gösteriyorum.

Base bir örnek, genel olarak dillerin çoğunda böyledir. Spesifik olarak C++ yada SourcePawn örneği değildir!

include <Kütüphane ismi> // include "dahil etmek" demektir. Bu sayede projemizin içerisine istediğimiz kütüphaneyi dahil edebiliriz.
int x = 12; // Int ifadesi integer demektir. Yani Int ifadesi tam sayı kelimesinin kısa halidir. Sayısal değerler int ifadesini takmak zorundadır. Biz burada x değişkenine bir tam sayı değeri atadık o da göründüğü gibi 12.
string yazi = "TF2 Turkiye!"; // 'String' ya da 'str' sözlü dizi anlamına gelir. Biz burada yazi söz dizisine 'TF2 Turkiye!' Yazısını atadık. Burada integerin aksine değer atarken tırnak içerisine alırız.
float y = 12.2; // 'Float', ya da fl ondalıklı sayı ya da rasyonel sayı anlamına gelmektedir. Buraya tam sayı ya da söz dizimi yazılmaz. Buraya ondalık kesimi olan sayılar yazılır.


If ve Else koşul kullanımı
//Eğer x = 12'ye eşitse ki eşit o zaman if durumunun altındaki bütün eylemleri gerçekleştirebileceğiz.
if(x == 12)
{
// x değişkeni 12'ye eşitse bu bölüm çalıştırılacak.
} else {
// x değişkeni 12'ye eşit değilse bu bölüm çalıştırılacak.
}Çoklu koşul kullanımı
// Normal şartlarda if else 2 sonuç arasından birini döndürür ancak "else if" kullanarak eğer koşulunu 2'den fazla kez çalıştırmaya devam edebilirsiniz.
if(x == 12)
{
// Eğer x değişkeni 12'ye eşitse burayı çalıştırır.
}
else if(x == 6)
{
// Eğer x değişkeni 6'ya eşitse burayı çalıştırır.
}
else {
// Sonuç ne 12 nede 6 ise burayı çalıştırır.
}


Not: Bu arada bu !=, == gibi ifadeler mantıksal operatörlere giriyor oda ufak bir not olsun.
Devamını sourcepawn ve IDE kullanarak eğitim seti haline dönüştürebilirim. İleridede visual studio ile TF2 Hack yazarız. Akıllı arkadaşlar için şimdiden söyliyim kaynak kodu açık olacak yani yazacağımız şeyi indirip hile yapamayacaksınız Mutlu

Eğer gelecek olursa bir sonraki derste olacak olanlar;
 • Else if, elif(python)
 • Double, char = Datatype
 • Define
 • Fonksiyonlar
 • Sınıflar ve Switch Case
Pecus35 ve Kerem bu mesajı beğendi.
https://github.com/octopus21?tab=repositories
TF2 scripting, sourcepawn, c based langs, python, php.
1 Ziyaretçi tarafından görüntüleniyor.